holly
09 بهمن 1401 - 13:55

اشتراکات ایران و آذربایجان بیشتر از اختلافات‌شان است

سفیر سابق ایران در آذربایجان با بیان اینکه اشتراکات تهران و باکو بیشتر از اختلافات است،گفت: تغییر سریع رئیس پلیس تهران بیانگر رویکرد مثبت ایران است تا روابط با کشور دوست دچار خدشه نشود.

محسن پاک آیین سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان در گفتگو با مهر گفت: حادثه اخیر حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران با انگیزه فردی و شخصی صورت گرفته است و فرد ضارب دارای ماهیت سیاسی و یا انگیزه‌ای برای تخریب روابط دو کشور نبوده است.

وی افزود: یک فرد مسلح ناگهان وارد سفارتی می‌شود و اقداماتی را انجام می‌دهد؛ اما اظهارات فرد که دستگیر شده و نیز سخنان دختر او، شخصی بودن دلیل حمله را مشخص می‌کند. در نتیجه این حادثه هیچ ارتباطی به برخی اختلافات ما جمهوری با آذربایجان ندارد.

سفیر سابق ایران در کشورهای آذربایجان، ازبکستان، تایلند و زامبیا تصریح کرد: حادثه اخیر محکوم است و مقامات ایران و تمام کسانی که به اصول دیپلماتیک آشنا هستند این قضیه را محکوم می‌کنند. همان طور که قوه قضاییه وعده داده است تا به جرم ضارب سریعاً رسیدگی بشود.

وی ادامه داد: در وهله اول دولت‌های ایران و جمهوری آذربایجان باید این اتفاق را مدیریت کنند و اجازه ندهند، این حادثه تأثیر منفی در روابط خوب دو کشور که در مسیر توسعه قرار دارد، تأثیر منفی بگذارد.

رژیم صهیونیستی به دنبال موج سواری در منطقه است

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به رویکرد خصمانه کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی در منطقه،گفت: آنان به دنبال موج سواری در منطقه و تخریب و زیر سؤال بردن روابط ایران و جمهوری آذربایجان هستند.

این کارشناس سیاسی اذعان داشت: باید از این حادثه برای آینده درس عبرت بگیریم و با تبدیل تهدید به فرصت، حفاظت از نمایندگی‌های سیاسی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به تغییر سریع رییس پلیس تهران تأکید کرد: تغییر رئیس پلیس تهران نیز نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی ایران با این موضوع به طور جدی برخورد می‌کند و به دنبال رویکردی مثبت و مقتدرانه است، تا روابط با کشورهای دوست دچار خدشه نشود.

سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان با اشاره به اختلافات موجود میان تهران و باکو تصریح کرد: در مجموع اشتراکات بین ایران و آذربایجان از اختلافات بیشتر است. هرچند انتقاداتی به برخی از رویکردهای جمهوری آذربایجان مبنی بر تقویت حضور رژیم صهیونیستی در این کشور داریم و آن‌را به دوستانمان در جمهوری آذربایجان تذکر داده‌ایم.

حضور رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان، یک خطر برای روابط دو کشور است

وی حضور رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان را خطری برای روابط هر دو کشور دانست و افزود: هدف رژیم صهیونیستی ضربه‌زدن به روابط ایران و آذربایجان است و نقش سفیر رژیم صهیونیستی در آذربایجان با مصاحبه‌های تحریک آمیز مشخص است.

پاک آیین با اشاره به روابط پر فراز و نشیب میان دو کشور ایران و آذربایجان گفت: اختلافات موجود میان تهران و باکو، آگاهانه است و طرف‌ها سعی می‌کنند با مذاکرات آنها را برطرف کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1005002